Galerie

Jiří Michálek se narodil 16.8.1944 v Praze na Vinohradech. Absolvoval Střední průmyslovou školu výroby hudebních nástrojů v Kraslicích a ihned po jejím dokončení se vrátil zpět do Prahy. Pracoval ve výpravě České televize a později přešel jako rekvizitář a zbrojíř do Národního divadla. Od roku 1984 je členem souboru Černého divadla Jiřího Srnce jako herec a výtvarník. Díky tomuto divadlu procestoval pěkný kus světa (Evropu, Jiřní Ameriku, Izrel, Singapur, atd.).

Insitní malíř Jiří Michálek po vyzkoušení mnohých malířských technik, nakonec zakotvil u klasické olejomalby, která se mu stala vlastní pro vyjádření svého názoru. Tématicky je Michálkova tvorba velice různorodá. Nejčastějšími tématy jsou různá pražská zákoutí (především Malé Strany), navozující dojem malebných uliček Maurice Utrilla, ale maluje i milenecké páry v městských parcích přistižené žárlivými partnery, karikatury lidí na plovárnách, hospody plné štamgastů a hlučného veselí. To vše s ironickou nadsázkou až sarkasmem. Jinde zase kontrastuje s veselostí i barevností těchto obrázků. Smutkem podbarvený příběh lidí postižených nějakým životním osudem, nějakou tragédií. Jeho precizně vyvedená dílka mnohdy připomenou Celníka Rousseaua. S upřímností, s jakou jsou tvořena, oslovením a jak na diváka působí, se rozhodně vymykají masové módní amatérské produkci posledních let.

Poprvé Jiří Michálek vystavoval v roce 1979. Od té doby se představil na deseti samostatných výstavách (z toho dvakrát v SRN) a několikrát se zúčastnil Salonu Výtvarníků na pražském výstavišti. Stálou expozici svých prací má Jiří Michálek v Restauraci a galerii "U Michala" v Olbramovicích u Benešova, při hlavní silnici z Prahy do Tábora.